Menu

Taśmy LED

Jedną z najczęściej wybieranych metod oświetlenia naszych czasów jest z pewnością LED. O ile wszelkie podstawy, zastosowania, działanie oraz wady i zalety omówiliśmy w jednym z ostatnich artykułów – teraz przyszedł czas na jedno z popularniejszych metod oświetlenia, taśmy LED.

taśma ledTaśma jak taśma – podłużna, elastyczna. Natomiast sam fakt, że jest ona ledowa, nie ogranicza jej ani trochę. Możemy ją ciąć nożyczkami wedle uznania, łączyć z innymi odcinkami, a nawet przykleić do każdej powierzchni, jako że są samoprzylepne od fabryki. Niestety jakkolwiek przyjemnie to wszystko brzmi – nie jest to w praktyce aż tak prostolinijne jak się może wydawać.

Zanim przejdziemy do wywodu niniejszego artykułu, zobaczmy najpierw do czego mogą nam się przydać taśmy LED. Ich najważniejsza cecha – elastyczność – daje nam możliwość ułożenia ich w praktycznie każdym miejscu, począwszy od zaokrąglenia szafki, poprzez nieregularnie ukształtowane lustra, a na fontannie w ogrodzie kończąc (nie wykluczając oczywiście możliwości oświetlenia spod wody!). Dostępne są warianty o różnym poziomie wodoodporności, choć tymi najpopularniejszymi są IP20 i IP65.

W bardzo wielu wypadkach będziemy chcieli zamaskować punktowe efekty diod, nie tylko ze względów estetycznych ale i patrząc z punktu bezpieczeństwa. Musimy je wtedy zamaskować – do tego wykorzystywane są profile do taśm LED. Taki profil doskonale zabezpieczy naszą taśmę przed wszelkimi zagrożeniami, choć wiele ich raczej nie jest. O profilach LED dokładniej pisaliśmy w ostatnim artykule.

Przy wyborze taśmy warto spojrzeć na podłoże, z którego wykonana jest taśma – ogólnie im grubsze, tym lepsze. Bardzo ważne jest też, na czym ją nakleimy. W tym przypadku powinniśmy od razu zapomnieć o takich powierzchniach jak drewno, pleksi  czy nawet… profil PCV. Niezwykle ważne jest, aby ciepło było sprawnie odprowadzane od taśmy, inaczej przełoży się to na bardzo niską wydajność i długość życia diod – a bez tego znaczenie stosowania LED-ów drastycznie spada. Rozwiązaniem tu są profile aluminiowe do taśm LED, które ze wszystkich dostępnych typów najlepiej się sprawdzają w swoim zadaniu.