Menu

DLACZEGO ZASILA SIĘ LED’Y

4 sierpnia 2016 - Zasilacze LED

„Nie ma takiej ciemnoty, żeby nie dało się jej oświecić!”

No cóż, powyższa fraza dowcipna czy też nie, każdy typ oświetlenia jaki instalujemy w naszym domu ma na celu jedną podstawową funkcję – oświetlić nasze pomieszczenia. Wyobraźmy sobie następującą sytuację: kupujemy taśmę LED, która ma posłużyć do dekoracyjnego oświetlenia naszego wnętrza. Wszytko wydaje się być proste, ale mechanizm musi coś „zjeść”. Nie jest niczym nowym, że urządzenie potrzebuje porcji energi elektrycznej, aby mogło spełniać swoje funkcje. Jak zatem dobrać odpowiednie zasilania do swojej Taśmy LED?

LED’y ze względu na swoje zastosowania i budowę potrzebują zastosowania specjalnych urządzeń, które będą regulowały i stabilizowały dostarczany do taśmy prąd. Zadanie to ma spełniać zasilacz, którego najważniejszym zadaniem jest przetwarzanie napięcia przemiennego na napięcie nieprzemienne. Napięcie to ma określone wartości np.: 12V lub 24V.

Spośród wszystkich urządzeń służących do zasiania modułów czy taśm LED, możemy wyróżnić dwa podstawowe typy. Pierwszym z nich jest typ „stałoprądowy”, który charakteryzuje się stabilizacja przepływu prądu. Kolejną grupą są zasilacze „stałonapięciowe”, których zadaniem jest stabilizowanie napięcia. Producenci jaki i znawcy tematy, zalecają stosowanie pierwszego typu zasilaczy ze względu na wartość i równowagę emitowanego strumienia świetlnego. Czym powinny charakteryzować się jeszcze zasilacze? Powinny one posiadać układy wyrównujące oddziaływanie temperatury na układ. Dzięki temu sprzęt nie będzie się przegrzewał, co w przypadku wystąpienia znacznie skraca jego żywotność.

Przy wyborze zasilacza LED decyduje jeszcze jedna zależność – stosunek ceny do jakości. Nie ma co się oszukiwać w tej materii – im więcej zainwestujemy w nasz sprzęt tym większe szanse na to, że będzie on działa nieprzerwanie przez wiele lat. Tanie impulsowe zasilacze zamiast działać poprawnie będą wręcz niszczyć diody LED, co w przeciągu kilku lat może w najmniejszym stopniu doprowadzić jedynie do wymiany zasilacza ale w najgorszym do wymiany całej instalacji led. Nie sprawiajmy sobie więcej problemów, tylko wybierajmy racjonalnie i z głową a zainstalowane prze nas oświetlenie na pewno posłuży wiele lat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *