Menu

OŚWIETLENIE LED CORAZ CZĘŚCIEJ W BIURACH!

15 czerwca 2016 - Świetlówki LED

Nie od dziś wiadomo, że na efektywność pracy wpływ ma wiele czynników. Począwszy od atmosfery pracy, komfortu przestrzeni biurowej czy wyglądu miejsca w którym pracujemy, kończąc na oświetleniu. Inwestorzy, projektujący nowoczesną przestrzeń biurową, co raz częściej biorą pod uwagę również ten aspekt. Dlatego z roku na rok, przybywa miejsc, w których wprowadzono nowoczesna technologię LED. Oświetlenie takie nie tylko świetnie wygląda, ale przede wszystkim pozwala na oszczędność, która w skali roku może dobić blisko 60%.

oświetlenie led w biurze

Ważnym aspektem oświetlenie LED, jest przede wszystkim brak niekorzystnego promieniowania UV. Wyeliminowany tez został problem wydzielania przez oświetlenie ciepła, w postaci promieniowania IR (promieniowanie podczerwone), które nie prowadzi do nagrzewania się przedmiotów oraz osób, znajdujących się w zasięgu źródła światła. Badania pokazują, że sprawność diody LED, osiąga wydajność rzędu 20%, natomiast wydajność zwykłej żarówki osiąga wynik zaledwie 2%. Co dzieje się z resztą 98% energii? Jest ona po prostu emitowana do środowiska w postaci ciepła, co niekorzystnie wpływa na choćby temperaturę otoczenia pracownika, ponieważ ciężej jest ją zbilansować dla lepszego komfortu pracy.

Specyfika oświetlenia LED, ma dodatkową zaletę – takie światło nie męczy oczu! Dzięki temu, że świecą światłem ciągłym, nie wpływają niekorzystnie na układu nerwowego, oraz oczy, które są najbardziej narażone na zmęczenie długa praca przy monitorze komputera. Można zatem dostosować kolor oraz natężenie światła, odpowiednio do konkretnych pomieszczeń. Tam, gdzie światło powinno wpłyną ca uczucie wyciszenia i powinno się zastosować światło ciepłe i miękkie. Zastosować można je w np.: salach konferencyjnych czy salach spotkań z klientami. W przypadku przestrzeni przeznaczonych do intensywnej pracy, zaleca się zastosowanie białego, neutralnego światła, bowiem zwiększa ono wydzielanie melatoniny co wpływa na większą koncentrację.

Niewątpliwie najważniejsza zaletą oświetlenia LED jest jego opłacalność. Zastosowane powinno być ono głownie tam, gdzie zwykłe oświetlenie generuje największe koszty, związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Chodzi tu głownie o korytarze, otwarte przestrzenie biurowe czy choćby sale konferencyjne. Na oszczędność ma głownie wpływ czas eksploatacji oświetlenia tego typu który zbliża się do 40 000 godzin ciągłego świecenia. Kolejnym czynnikiem jest też zapotrzebowanie na energię elektryczną. LED’y charakteryzują się mniejszym zużyciem energii, dzięki temu, że posiadają  pozytywny stosunek miary strumienia  świetlnego do potrzebnej do jej uzyskania mocy.

Jak widać, szybki rozwój technologi LED, który jest dodatkowo połączony z  użytkowymi atrybutami urządzeń, dają inwestorom szerokie horyzonty projektowania nowych oraz przeprojektowywania istniejących instalacji świetlnych biurowca. Takie instalacje są nie tylko oszczędnością ale przede wszystkim nadają nowoczesny design przestrzeniom biurowy, co niewątpliwie przekłada się na komfort pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *