Menu

Moduły LED

Jeśli planujesz wkrótce zakup lub wymianę oświetlenia w mieszkaniu albo po prostu chcesz się dowiedzieć czegoś więcej w temacie świata LED – czytaj dalej.

Przebudowa oświetlenia to – choć w większości przypadkach dobrze uzasadniona – sprawa wyższej wagi. Dlatego dobrze jest się zagłębić w temat, aby potem nie znaleźć się w sytuacji ciężkiego wyboru albo niepewności i potrzeby zdawania się na rady „pseudoekspertów”, którzy będą nam chcieli wcisnąć drogie, a najprawdopodobniej nieopłacalne produkty.

moduły ledTen artykuł opiera się na modułach LED, dlatego więc przejdźmy do meritum – moduł LED to najprościej mówiąc płyta (sztywna lub elastyczna), do której są przymocowane pojedyncze diody luminescencyjne, czyli właśnie nasze ledy. Moduły takie możemy przyciąć do odpowiadającej nam długości.

Ich zastosowanie jest szerokie, począwszy od dekoracji pokoju aż po oświetlenie elewacji. Moduły LED nadają się idealnie do salonów, lobby czy łazienki. Tak, oświetlenie łazienek przy użyciu technologii led nie jest w dzisiejszych czasach problemem – wielu producentów posiada w swojej ofercie wodoodporne moduły, które wystawione na wodę są zupełnie bezpieczne. Jest to świetne rozwiązanie do oświetlenia reklam na zewnątrz lub otoczenia budynku. Warto się zastanowić nad wyborem takowych, a wśród szerokiego wyboru mamy m.in. moduły LED GOQ.

Moduły można także wykorzystać do oświetlenia półek, regałów czy schodów w mieszkaniu, co nada pomieszczeniom wyjątkowego klimatu przy jednocześnie bardzo niskich kosztach eksploatacji. Przykładowo odpowiednio dobrany moduł LED Samsung będzie w stanie rozświetlić sporą przestrzeń dzięki szerokiemu kątowi świecenia. To nam pozwoli na ucięcie kosztów związanych z ilością potrzebnych modułów do rozświetlenia danego miejsca.

Łączenie modułów jest jedną z charakterystycznych cech tego produktu. Dzięki możliwości łańcuchowania jesteśmy w stanie utworzyć świecące się litery lub kształty tak, aby dopasować je do danej powierzchni. Długość takiego łańcucha jest uzależniona od specyfikacji wybranego modułu LED, dla przykładu większość wyżej wspomnianych modeli GOQ potrafi być złączonych do nawet 50 sztuk, co daje nam ogromne możliwości designerskie. Należy przy tym pamiętać, aby ilość i pobór prądu wszystkich egzemplarzy nie przekraczała możliwości zasilacza łańcucha, dlatego warto wszystko wcześniej dokładnie przeliczyć a następnie dokonać odpowiedniego wyboru.

Suma summarum, moduły LED są świetnym pomysłem na ciekawy design pokoju, energooszczędne oświetlenie zewnętrznych elementów, lub po prostu zastępstwem najzwyklejszego światła w domu. Różni producenci tacy jak Samsung oferują różnorodną paletę modułów o różnych kolorach i kompozycjach, warto jest się więc przyjrzeć bliżej temu tematowi.