Menu

CZYM JEST SMD?

21 lipca 2016 - Moduły LED

Często zdarza się, że jakieś pojecie jest nam znane, ale nie jest takie oczywiste. Podobnie jest z definicją LED SMD. Zazwyczaj ten skrótowi towarzyszy zbiór cyferek, który określa parametry danego modułu.

Sam tym SMD, jest modułem, który wykorzystuje  montaż powierzchniowy, co oznacza że chipy LED są montowane na płytkach drukowanych PCB. Typy SMD oznaczają przede wszystkim wymiary modułów LED. Najpopularniejsze z nich to model SMD 5050 oraz SDM 3528. Jasność tych modułów może różnić się.

Rozszyfrowanie kodu

Ale co właściwie oznaczają dokładnie te cyferki. Dla amatorów nic, dlatego warto zapoznać się z poniższa klasyfikacją.

– dioda SMD 3528 ma wymiary  3,5mm x 2,8mm
– dioda SMD 5050 ma wymiary  5,0mm x 5,0mm
– dioda SMD 5630 ma wymiary  5,6mm x 3,0mm
– dioda SMD 3014 ma wymiary  3,0mm x 1,4mm

Jak widać, nie jest to az takie trudne. wystarczy tylko zapamiętać główną zasadę i żaden z typów nie będzie nam obcy.

SMD 3528 – pierwsze diody SMD. Dzięki nim powstały modele takie jak 5050, i pomimo że nie są zbyt mocne nadal cieszą się niesłabnącą popularnością.

smd 3528

SMD 5050 – jedna z najczęściej wybieranych diod. świecą one dobrym, mocnym światłem, a swoje zastosowanie znalazły głownie w żarówkach oraz taśmach LED.

smd5050

SMD 3014 – stosunkowo jedna z najnowszych propozycji. Są do diody kosztowne – ale ich szerokie zastosowanie warte jest swojej ceny. Ich zaletą są kompaktowe wymiary przy dużej jasności.

smd 3014

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia LED? 

Jedną z najważniejszych zasad jest zdrowy rozsadek. Nie dajmy się „wpuścić w maliny”, kiedy sprzedawca próbuje nam sprzedać sprzęt nieadekwatny do potrzeb. Należy zastanowić się nad przeznaczeniem kupowanego oświetlenia. Kolejną kwestą są oczywiście pieniądze. Nie oszczędzajmy, bowiem najtańsze na rynku produkty często są wadliwe, lub ich parametry nie są zgodne z opisywanymi na opakowaniu. Często warto zapytać kogoś doświadczonego, lub samemu poczytać trochę na ten temat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *